Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harry Potter

9. 6. 2008

Harry Potter

J. K. Rowlingová

 

  O téhle knížce už bylo napsáno mnoho. Znáte snad někoho, komu jméno Harry Potter nic neříká? J. Rowlingová se svým příběhem nesmazatelně zapsala do dějin světové literatury a Harry dnes platí za fenomén. Možná se za pár let objeví ukázky textů ve školních učebnicích a učitelé budou spolu se studenty dumat nad možným hlubším smyslem, symbolikou či vztahem k tehdejší (naší současné) společnosti... 

 

   Všeobecnosti si necháme na jindy - roztomilé vyprávění o malém čaroději a jeho kouzelném světě plném zázraků atd.atd..  o tom vám zasvěceně povykládá nějaký chytrák, co chodí kolem knížek velikánským obloukem. Totiž my, co jsme četli celou sedmidílnou sérii, víme své. Musím popravdě přiznat, že směr, kterým se příběh začal ubírat někdy na koncem pátého dílu, mě celkem překvapil. Ty tam byly nevinné příběhy ze školních lavic a Harryho činy (např. zničení deníku, záchrana Pettigrewa) najednou dostaly úplně nový rozměr. Když jsem tedy nedávno dočetla poslední díl, úplně mě dostalo, jak do sebe všechno zapadá - jen málokterá příhoda byla napsána bez odpovídajícího následku.

 

  Asi nemá cenu dopodrobna rozebírat děj, stejně byste toho z té složité spleti vztahů moc nepobrali. Ale jestli se sem časem omylem připlete někdo, koho už někdy napadlo, že by si Harryho přečetl, ráda bych mu řekla, že to není věru špatný nápad a už vůbec ne ztráta času. Taková krátká dovolená ve vymyšleném světě magie vám značně pozmění pohled na realitu kolem vás. Máte problém s šéfem? Vychází vám čtverka z matiky? No a? Harryho zase pronásleduje bezlítostný vrah a jeho známí pomalu umírají.. Jasně, smějte se. Je to jen kniha. Ale i v našem mudlovském světě existují novodobí Harry Potterové - stateční, nadaní a ochotní riskovat život.

 

  Radši už se nebudu vykecávat, vezmu to stručně: Harry Potter je pro mě nejlepší kniha, kterou jsem (už nesčetněkrát) za svůj život četla. Žádný jiný příběh mě takhle nepohltil.

 

  P.S. Nemluvte o téhle knize jako o úplné blbosti. Prosím. Ona totiž není.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář