Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bob Marley

21. 5. 2008

  Tak jste se dočkali článku o největší hvězdě reggae - Bobu Marleym. Protože já jsem ho osobně neznala a nemám o něm žádné dosud neobjevené převratné informace, doufám, že když použiju osvědčenou metodu mnoha generací - Ctrl + c, Ctrl + v, nebudete se na mě příliš zlobit. Vyberu zkrátka ze všech zdrojů to nejzajímavější.

 

Bob Marley

1945 - Robert Nesta 'Bob' Marley se narodil 6. února v Rhoden Hall, St. Ann's na Jamajce v rodině bělošského námořního kapitána a jamajské krasavice.

1961 - V šestnácti letech v Trenchtownu začal Marley profesionálně zpívat. 1962 V triu s kamarády Bunnym Livingstonem (Bunny Wailer) a Peterem McIntoshem (Peter Tosh) pod názvem Teenagers (o něco později též Wailin' Rudeboys) nahráli ve studiu Leslieho Konga svůj první singl Judge not.

Obrazek

 

 

  Zvuk kapely i způsob zpívání byl inspirován nejen místním ska či americkými vokálními soubory typu Drifters, ale také dravým r'n'b Sama Cooka či countryovým zpěvákem Jimem Reevesem.

1965 - Už pod názvem Wailers podepsali smlouvu s Chrisem Blackwellem, tehdy velice progresivním šéfem vydavatelství Island, kde v následujícím roce vydali několik singlů, na nichž se objevovaly coververze (And I love her) a první autorské pokusy

1966 - Bob Marley se oženil s Ritou Andersonovou a společně odjeli za jeho matkou do Spojených států. Bob tam nevydržel ani rok, a když se vrátil na Jamajku, založil vlastní vydavatelství Wailin' Soul, pro které v následujících letech natočil s Wailers řadu singlů. Víc než samotné písně bylo důležité to, že se díky distribuci Islandu hudba, která se ze ska a 'rude boy music' vyvinula v tvar, jemuž se říkalo rock steady, začala šířit v Anglii.

1969 -  Marley (a celá kapela) přijali rastafariánskou víru.

1970 -  Ve spolupráci s producentem Leem 'Scratch' Perrym vydali debutové LP Soul Rebel. 1972 -  Zpěvák Johnny Nash pronikl s jejich písní Stir It Up do první dvacítky britské hitparády.

1973 -  Vydávají třetí album Catch a fire a čtvrté Burnin', kterými konečně pronikli na mezinárodní scénu, svět začal skloňovat nové slůvko reggae. Na prvním americkém turné předskakují E-Street Bandu Bruce Springsteena.

1974 - Z kapely odcházejí Peter Tosh a Bunny Livingstone a Marley staví nové Wailers včetně ženského pěveckého tria s Ritou v čele. Eric Clapton dobyl první místo americké hitparády s verzí Marleyho písničky I shot the sheriff.

1975 - Z Marleyho se také díky úspěchu alba Natty dread stává hvězda světového formátu a kapela se přejmenovává na Bob Marley & The Wailers.

1976 - Při atentátu, který na něj spáchali odpůrci politika Manleyho (jehož Marley podporoval) se Bob zranil, při vyšetření lékaři poprvé objevili zhoubné rakovinné bujení. Nabízenou operaci Marley odmítl.

1978 - Bez ohledu na zhoršující se zdravotní stav Marley vydatně koncertuje. V New Yorku vyprodal obrovskou Madison Square Garden, na oslavu koncertního tažení vydává dvojalbum Babylon by bus, jednu z nejlepších živých nahrávek celé historie populární hudby.

1979 - Vystoupení na bostonském benefičním koncertu pro Africké bojovníky za svobodu dokončí s vypětím všech sil.

1980 - Zkolaboval při kondičním běhu v newyorském Central Parku. Rakovina už zachvátila jeho mozek, játra a plíce.

1981 - Bob Marley zemřel 11. května, 22. května po dvou slavnostních obřadech v Kingstonu byly jeho ostatky převezeny do rodného městečka St. Ann's, kde byly uloženy v kopci Nine Miles.

Obrazek

Co na to kniha?

(encyklopedie jazzu a moderní populární hudby z naší knihovny)

 

- Bob Marley byl původně svářeč

- Marleyho i Toshovými texty stále zřetelněji pronikalo revoluční rastafariánství včetně kritiky sociální zaostalosti

- Rita Marley byla jeho doživotní družkou

- K nejvýznamnějším vystoupením patřily oslavy nezávislosti v Zimbabwe, po koncertu v září 1980 v Madison Square Garden se už na podium nevrátil

- Svůj všestranný talent dovedl k suverénní prostotě a účelnosti, naivitu obsahu obhájil uměleckým tvarem.

- Vrcholů dosáhl albem Natty Dread, vývojově přirovnávaným k beatlesovskému Sgt. Pepperovi, a živou verzí No woman no cry; nevyčerpané možnosti však naznačuje i poslední LP Uprising.

 

  Bob Marley je pro světovou hudbu nepochybně velkým přínosem, to je jasné. Kdoví kde by bylo reggae (a jestli by vůbec bylo) bez tohohle Jamajčana?? Celkově na mě působí jako člověk, který byl o dost jiný než davy kolem, jak už to u takových legend bývá, plný nápadů a energie. I když rozhodně nemůžu říct, že bych se poznávala v jeho životním stylu, některých ideích nebo víře.. Ale člověk, který stvořil takovou hudbu jako Bob Marley, si jistý obdiv určitě zaslouží, protože hudba hovoří za vše - tam, kde už slova nestačí. 

  Když jsem o Marleym četla, nemohla jsem si nevšimnout jeho fotek, na kterých radostně hulí trávu. K tomu no comment, myslím že to patří k rastafariánství, ale vím, že někteří lidé tvrdí, že zemřel na rakovinu plic - to pravda není, osudná mu byla rakovina mozku, ne že se ''zhulil k smrti. ''

Chcete vědět víc?

www.bobmarley.kvalitne.cz

http://www.youtube.com/watch?v=p7pAvbjChQM - moje nejoblíbenější (Redemption song)

http://www.youtube.com/watch?v=EovwIxmO404&feature=related - No woman no cry

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář